Hendrik Stephanus Wieland, 18971974 (aged 77 years)

Name
Hendrik Stephanus /Wieland/
Given names
Hendrik Stephanus
Surname
Wieland
Nickname
Hein
Birth
Marriage of parents
Shared note: CREA

CREA
DATE 25 OKT 2008
TIME 17:10:34

Birth of a sister
Birth of a sister
Death of a sister
Birth of a brother
Birth of a brother
Birth of a brother
Birth of a sister
Christening
October 18, 1908 (aged 11 years)
Address: Oude Kerk te Amsterdam
Birth of a brother
Birth of a brother
Birth of a son
Civil marriage
Shared note: CREA

CREA
DATE 16 MRT 2008
TIME 21:10:23

Death of a brother
Birth of a son
Death of a son
Birth of a daughter
Birth of a son
Death of a wife
Cause: Schietpartij op de Dam, 7 Mei 1945

Plein met roerige historie

Wat een uitbundig bevrijdingsfeest had moeten worden op De Dam in Amsterdam eindigt op 7 mei 1945 in een bloedbad. Achtergebleven Duitse militairen openen vanuit de Grote Club op het plein het vuur op de feestende menigte.

Burial of a wife
Death of a father
Burial of a father
Death of a mother
Burial of a brother
Death of a brother
Death of a son
Cause: Kanker
Burial of a son
Cemetery: Nieuwe Ooster Begraafplaats
Address: Kruislaan Amsterdam NL

grafnummer: Alg. 54-B-346
Begraafregister De Nieuwe Ooster: NL-SAA-966819
Death of a brother
Death
October 14, 1974 (aged 77 years)
Burial
October 21, 1974 (7 days after death)
Address: De Nieuwe Ooster
Family with parents
father
Overgrootvader
18761946
Birth: January 8, 1876Amsterdam
Death: August 13, 1946Amsterdam
mother
Civil marriage Civil marriageAugust 11, 1897
14 years
younger brother
4 years
younger brother
Adriaan Wieland
19151985
Birth: July 31, 1915Amsterdam
Death: August 11, 1985Lelystad
-19 years
himself
Opa Wieland
18971974
Birth: February 10, 1897Amsterdam
Death: October 14, 1974Amsterdam
18 months
younger sister
3 years
younger sister
1 year
younger brother
Richardus Joannnes Wieland 12 Maart 1902
19021973
Birth: March 12, 1902
Death: October 28, 1973Amsterdam
3 years
younger brother
8 months
younger brother
Kinder van HS Wieland 1876
19061924
Birth: January 17, 1906
Death: June 20, 1924
3 years
younger sister
Mother’s family with an unknown individual
mother
half-sister
18941896
Birth: February 20, 1894Amsterdam
Death: June 18, 1896Amsterdam
Family with Elisabeth Lacourt
himself
Opa Wieland
18971974
Birth: February 10, 1897Amsterdam
Death: October 14, 1974Amsterdam
wife
Oma Wieland
19021945
Birth: April 18, 1902
Death: May 7, 1945Amsterdam
Civil marriage Civil marriageMarch 23, 1921Amsterdam
-3 months
son
familie foto 1955
19201994
Birth: November 18, 1920Amsterdam
Death: December 9, 1994Amsterdam
4 years
son
19241925
Birth: June 26, 1924Amsterdam
Death: October 2, 1925Amsterdam
4 years
daughter
Tante Bep, november 2008
19282017
Birth: April 5, 1928Amsterdam
Death: June 21, 2017Hillegom
20 months
son
schoolfoto van Jan Wieland
19291973
Birth: November 22, 1929Amsterdam
Death: January 10, 1973Amsterdam
Civil marriage
Shared note

CREA
DATE 16 MRT 2008
TIME 21:10:23

Shared note

CREA
DATE 16 MRT 2008
TIME 21:10:23

Note

1.1.1 Hendrik Stephanus (Hein) Wieland is geboren op woensdag 10-02-1897 in Amsterdam, zoon van Hendricus Stephanus Wieland en Geertruida Johanna Kuiper. Hein is overleden op woensdag 16-10-1974 in Amsterdam, 77 jaar oud. Hij is begraven op maandag 21-10-1974 te De Nieuwe Ooster, Amsterdam. Hein trouwde, 24 jaar oud, op woensdag 23-03-1921 in Amsterdam met Elisabeth Lacourt, 18 jaar oud.

Notitie bij het huwelijk van Hein en Elisabeth: De moeder der echtgenoote verklaarde niet te kunnen naamtekenen als hebbende geen schrijven geleerd.

Elisabeth is geboren op vrijdag 18-04-1902 in Amsterdam, dochter van Willem Frederik Lacourt en Elisabeth Schuijt. Van de geboorte is aangifte gedaan op zaterdag 19-04-1902. Elisabeth is overleden op maandag 07-05-1945 in Amsterdam, 43 jaar oud.

Notitie bij overlijden van Elisabeth: Wat een uitbundig bevrijdingsfeest had moeten worden op De Dam in Amsterdam eindigt op 7 mei 1945 in een bloedbad.

Achtergebleven Duitse militairen openen vanuit de Grote Club op het plein het vuur op de feestende menigte. Er vallen 22 doden, waaronder Elisabeth Lacourt, en 120 gewonden.

De Dam is op maandag 7 mei volgestroomd met mensen die de bevrijding willen vieren. Opeens openen Duitse soldaten van de Kriegsmarine het vuur vanuit De Grote Club, een gebouw op de hoek van de Dam en de Kalverstraat.

Opnames van de festiviteiten tonen een Dam die snel leegstroomt, waarna slachtoffers en bezittingen roerloos achterblijven.

De reden van de schietpartij blijft onduidelijk. Zo wordt gedacht dat een soldaat begon te schieten nadat een Nederlandse brigadier hem verzocht zijn wapen in te leveren. Volgens een andere versie wilden de Duitsers zo wraak nemen voor het kaalknippen van de zogenaamde 'moffenhoeren', dat na de bevrijding vaak openbaar gebeurde.

Media object
Opa Wieland
Opa Wieland
Opa Wieland
Media object
Gezinskaaart Opa Wieland
Gezinskaaart Opa Wieland
Media object
Waarheidfestival 1959
Waarheidfestival 1959
Media object
Doopbewijs
Media object
Werkverschaffing Bosplan
Werkverschaffing Bosplan
Media object
Kinder van HS Wieland 1876
Kinder van HS Wieland 1876
Media object
Adreskaart Opa Wieland
Adreskaart Opa Wieland
Media object
Doopbewijs Opa Wieland
Doopbewijs Opa Wieland